Friday, May 31, 2013

Opening credits

Ko se usedemo pred ekran in se film začne, nas zajame neke vrste magija in pogosto že prve sekunde odločijo, ali bo ta magija ostala z nami ves čas trajanja filma, ali pa bo takoj izginila. Nekateri filmi nam dajo že od prve sekunde občutek, da bomo gledali nekaj posebnega. Še kako pomembno je, da nas uvodna špica zgrabi za vrat in nam ne pusti, da bi naš pogled zapustil ekran. Najboljše špice nas bodo popeljale v filmski svet, ki se odvija pred nami in vsaj za nekaj časa bomo pozabili na resnični svet okrog sebe.   


A t.i. opening creditsi ob začetku filmske umetnosti niso obstajali. Šele naraščanje popularnosti filmov in filmskih igralcev je pripeljalo do tega, da so začeli filmom dodajati uvodne špice, kjer so bila zapisana imena igralcev, pa tudi režiserja in ostalih ljudi, ki so sodelovali pri ustvarjanju. V prihajajočih desetletjih so postajale špice vse bolj zanimive, niso bile več zgolj seznam imen. A pravo revolucijo je povzročil šele genialni grafični oblikovalec Saul Bass, za katerega lahko rečemo, da je spremenil filmsko umetnost.

Writer Ken Coupland suggests that "the first few minutes of a film can be compared to the curious stage of consciousness that marks the transition between wakefulness and sleep."

Oblikovanje in ustvarjanje zanimivih in inovativnih najavnih špic je postalo pomemben del filmske industrije. V 60ih je prišel na filmska platna Dr. No s svojo znamenitno uvodno špico, ki naj bi se je Maurice Binder domislil v 15 minutah preden se je sestal s producenti.

 
V 70ih se je vsa zadeva končala, saj so uvodne špice poenostavljali, da so jih lažje predvajali tudi na televizijah. Kljub temu kreativnost ni zamrla, Dan Perri je npr. ustvaril znamenite premikajoče napise za Star Wars. Kmalu za tem so si oblikovalci lahko začeli pomagati tudi z računalniki, ki so prinesli neskončne možnosti pri oblikovanju uvodnih špic.

Nekaj najljubših uvodnih špic

- 2001: A Space Odyssey.

 

- Kiss Me Deadly


- The Graduate


- Pulp Fiction


- Kill Bill


 - Mean Streets


- Drive
 

- The Good the Bad and the Ugly
 


- Vertigo

 


-Easy Rider
 


- The Terminator



 - Life of Brian
 




Saturday, May 11, 2013

Star Trek Into Darkness

DžejDžej Abrams nam servira nov film iz Star Trek družine. Gre za vznemirljivo vesoljsko pustolovščino, ki se v vsem podreja merilom novodobnega holivuda, ime Star Trek pa je dodano le zato, ker so producenti prepričani, da jim bo to prineslo dodaten zaslužek. There be minor spoilers ahead.




Zvezdna flota in Federacija sta po dogodkih iz prvega filma v krizi, izguba Vulkana je hud udarec. Peter Weller (Admiral Marcus) odkrije ladjo zamrznjenih genetsko izboljšanih ljudi, ki izhajajo še iz časa Evgeničnih vojn (v filmu o tem ne govorijo podrobneje), v katerih so želeli izvesti genocid nad vsemi manj razvitimi, zaradi česar so za vse čase prepovedali genetsko izboljševanje ljudi. Odmrznejo Khana (Benedict Cumberbatch), da bi jim pomagal načrtovati orožja za obrambo pred Klingonci. Nato gre vse v kurac in naši junaki morajo popraviti napake in rešiti Zvezdno floto ter Federacijo.




Film vsebuje veliko tekanja, skakanja, pretepov mož na moža in streljanja ter presenetljivo malo vesoljskih bitk, pozabite pa na kakšne globlje polemike in razmisleke - na vse, kar je bilo bistvo Star Treka. Celoten film kljub temu štrli iz povprečja podobnih filmov (Marvelovi filmi, Transformerji etc.), vsi vpleteni so "dali" nekaj od sebe. Abramsova vizija prihodnosti je temnejša, brutalnejša, manj utopična in precej bolj čustvena, hkrati pa je zaradi vsega pokanja in streljanja tudi precej svetlejša. Verjetno je bil ta premik, z ozirom na okus današnje publike, nujen, "staromoden"(v mislih imam predvsem TNG serijo) Star Trek najverjetneje ne bi zaslužil niti 20 milijonov.


Vsi igralci so odlični in vsak od glavnih likov dobi svojih 5 minut slave, smetano seveda pobereta Spock in Kirk, ki se vmes naučita marsikaj novega in zaradi tega na koncu postaneta boljši osebi. Kratek cameo dobi todi "originalni" Spock. Tehnično filmu ne gre kaj preveč oporekati, 2 prizora vsebujeta epileptično montažo in hiperaktivno kamero, oko se večino časa sploh ne zaveda, kaj gleda, a na srečo je mučenja hitro konec.


Konec je nekoliko pretiran, a vsi bad guyi so premagani, good guyi so uspešni, Enterprise pa je pripravljena za odhod na 5-letno misijo.